Majowe rozprawy w Sądzie Najwyższym

Mamy maj, a za oknem wszędzie panujące zimno. Dla każdego jest to z całą pewnością niemałe zaskoczenie biorąc pod uwagę, że ostatnie lata przyzwyczaiły Nas do większych temperatur.

Nie ma co załamywać rąk, bowiem o odpowiednią majową temperaturę zadbał już Sąd Najwyższy.

A jest tak z dwóch powodów.

Jakiś czas temu informowałem na łamach bloga o wpływie dwóch ciekawych i ważnych zagadnień związanych ze sprawami przesyłowymi ( możesz zapoznać się z nimi tutaj i tutaj ).

Pierwsza kwestia dotyczyła zagadnienia prawnego z Sądu Okręgowego w Poznaniu o następującej treści:

„Czy roszczenie wspólników spółki cywilnej będących osobami fizycznymi, którzy na nieruchomości wchodzącej w skład ich majątku wspólnego prowadzą hotel, o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z tej nieruchomości w związku z przebiegiem przez nią gazociągu należącego do przedsiębiorcy przesyłowego, przedawnia się w terminie 3 czy 10 lat?”  

Sprawa pod sygn. akt III CZP 5/17 została skierowana na rozprawę w dniu 12 maja 2017 r., godz. 09:00.

Kilka dni później, a dokładnie 16 maja 2017 r. o godz. 09:00 Sędziowie w składzie siedmioosobowym rozstrzygną ( albo i nie 🙂 ) sprawę o sygn. akt III CZP 101/16, która obejmuje następujące zagadnienie:

„czy służebność przesyłu może być ustanowiona na prawie użytkowania wieczystego?”

a w razie odpowiedzi pozytywnej:

 „czy użytkownik wieczysty może żądać ustanowienia takiej służebności wówczas, gdy urządzenia przesyłowe znajdowały się na nieruchomości Skarbu Państwa przed oddaniem jej w użytkowanie wieczyste?”

Sąd Najwyższy niejednokrotnie już zaskakiwał. Z tego powodu bardzo ciężko cokolwiek przewidzieć.

Jeżeli jednak miałbym obstawiać, to w pierwszej kwestii przychyliłbym się do 10 – letniego terminu przedawnienia dla roszczenia wspólników spółki cywilnej o zapłatę wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z rzeczy.

W przypadku drugiej sprawy wydaję mi się, że Sąd Najwyższy przychyli się do stanowiska o możliwości ustanowienia służebności przesyłu także na prawie użytkowania wieczystego, chociaż i w tym zakresie powstają wątpliwości z uwagi na drugie pytanie tego zagadnienia.

Stronom postępowania należy życzyć powodzenia, ja jednakże z uwagi na zbliżającą się premierę filmu „Gwiezdne Wojny: ostatni Jedi” powiem tylko tyle – Niech Moc będzie z Wami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.